Kompostovanie a triedenie odpadu
Odpad je v zmysle zákona o odpadoch hnuteľná vec alebo látka, ktorej sa jej držiteľ zbavuje, chce sa jej zbaviť alebo je v súlade s týmto zákonom alebo osobitnými predpismi povinný sa jej zbaviť.
Jednoducho povedané, odpad je akákoľvek vec, ktorú už nevyužívame a nemá pre nás význam, takže sa jej chceme zbaviť. Z legislatívneho hľadiska je odpadom hnuteľná vec, ktorej sa jej držiteľ zbavuje, chce sa jej zbaviť alebo je v súlade so zákonom alebo osobitnými predpismi povinný sa jej zbaviť.
Zakladanie kompostoviska
Kompostovisko predstavuje spojenie príjemného z užitočným. Ak sa teda rozhodneme pre kompostovanie, najvhodnejší čas je obdobie jesene, keď máme v záhrade k dispozicií množstvo odpadu vhodného na kompost.
Kompostovisko by sme mali umiestniť na zem s prístupom k zemine a živočíchom (dážďovky, larvy atď.) , aby sme vytvorili prirodzené prostredie na rozklad. Kompostovisko by malo byť zakryté, aby nám kompost nehnil, ale pracoval. Dôležitý je teda aj prístup vzduchu, pretože kompostovací proces je založený na aktivite pôdnych živočíchov.
Použiť môžeme všetko, čo na záhrade nájdeme:
- burina
- lístie
- odrezky rastlín a kvetov
- hnilé ovocie a zelenina
- šupky
- tráva, slama, seno
- konáriky a konáre (nasekané na menšie kúsky)
- odpad od chovu domácich zvierat
- hnoj
Vhodné sú potraviny z domácnosti, no určite čomu by sme sa mali vyhnúť sú mliečne a uvarené potraviny, tie by spôsobilý, že by kompost nepríjemné zapáchal.
Ak začne kompost nepríjemné zapáchať, znamená to že je príliš vlhký a treba ho premiešať so suchším materiálom alebo zeminou. Ak je naopak kompostovisko príliš suché, kompost nám nevzniká, musíme pridať živší materiál, ako sú šupky či hnilé plody.
Mali by sme sa snažiť o rovnováhu mäkkých a tvrdých a rovnako suchých a čerstvých organických odpadov. Rovnako je dôležite kompost z času na čas premiešať a posypať zeminou.