Obec

 

Povinné zverejňovanie

Profil verejného
obstarávateľa

Fotogaléria

Fotografie z akcií v obci

Okolie našej obce cez objektív

Logo PSK

Počitadlo prístupov

Počasie v obci

Logo Natur pack

Kontakt

Adresa:

Obecný úrad Hažlín
Hlavná 200
086 14 Hažlín

Telefón:

+421 54 4884 033

E-mail:

obechazlin@gmail.com

Pre poslancov

Základné informácie

Kraj: Prešovský
Okres: Bardejov
Mikroregion: Stredná Topľa
Počet obyvateľov: 1080
Prvá písomná zmienka: 12.apríl 1414
Nadmorská výška: 270 m.n.m Rozloha obce: 2099 ha

Úradné hodiny

Pondelok:

6:00-12:00 12:30-13:30

Utorok-Stránkovy deň

6:00-12:00 12:30-13:30

Streda:

6:00-12:00 12:30-17:00

Štvrtok-Nestránkový deň

Piatok

6:00-11:30

Obec Hažlín - vojnový cintorín

V obci sa nachádza cintorín z 1. svetovej vojny. V medzivojnovom období bola starostlivosťou o tento cintorín poverená Žandárska stanica v Bardejove.

Vojnový cintorín sa nachádza na konci obce smerom na Ortuťovú. Od cesty je vzdialený zhruba 200 metrov. Prístupová cesta k nemu vedia cez most ponad potok. Vojnový cintorín vznikol v roku 1918 a jeho výstavbu realizovalo rakúsko-uhorské Kriegsgraber komando Nr. 1. Exhumované boli vojnové hroby v okolí Hažlína ale aj z okolia obce Brezovka, Ortuťová, Kurima, Lipová aj Šašová. Priebeh exhumácie bol veľmi presne zaznamenaný. Archívna zložka obsahuje záznam o každom exhumovanom hrobe. Vyhotovený bol taktiež nákres cintorína a mapa s presne vyznačenými miestami hrobov. V čase zriadenia bolo na vojenskom cintoríne 60 jednotlivých a 5 spoločných hrobov. Celkovo bolo na cintoríne pochovaných 58 rakúsko-uhorských a 19 ruských vojakov.

Kríž s napisom

 

Z celkového počtu je podľa mena známych 23 vojakov. Zvyšný vojaci sú neznámi. Taktiež ojedinele je uvedená príslušnosť k vojenskému telesu, či dátum a príčina úmrtia. Zaujímavosťou je, že na cintoríne sú pochovaný traja vojaci židovského vierovyznania. Konkrétne vojaci Ysrael Kohn a Samuel Landessman, tretí vojak je neznámi.

V medzivojnovom období boli v Hažlíne exhumovaný ďalší vojaci. Na náčrte z mája 1922 je ešte zaznačených 65 hrobov čo súhlasí s evidenciou rakúsko-uhorského Kriegsgraber komanda. V zozname cintorínov ktorí vypracovala žandárska stanica v Bardejove z roku 1924 je už evidovaných 68 vojnových hrobov, v ktorých je pochovaných 80 vojakov. Taktiež v náčrte z roku 1925 je zaznačených 68 hrobov, ale pochovaných vojakov až 83. Tieto rozdieli sú spôsobené slabou evidenciou zmien ktoré žandárska stanica v Hažlíne urobila.

Vojnový cintorín je vybudovaný na pozemku obce. Už rakúsko-uhorské Kriegsgraber komando vypracovalo nákres celkovej úpravy vojenského cintorína. Mal byť oplotený, na ploche mal byť postavený centrálny monument, ku ktorému malo viesť schodisko. Tieto plány sa nestihli naplno realizovať.

V medzivojnovom období bol cintorín ohradený ostnatým plotom a po jeho obvode bol posadený hloh. Hlohová výsadba sa z časti zachovala až dodnes. V súčasnosti je vojnový cintorín pravidelne kosený. Hrobové polia sú viditeľné v teréne. V centrálnej časti cintorína je osadený železný kríž s nápisom: ,,Tu odpočíva 83 vojakov padlých v 1. Svetovej vojne. Česť a sláva ich nehynúcej pamiatke.“. V prípade, ak by vojenský cintorín zrekonštruoval podľa zachovalých náčrtov, patril by určite medzi najzaujímavejšie cintoríny na severnom Slovensku.